>
 
 
Guardian General Herman Griffith Primary Schools’ Cricket Competition 2019
The much anticipated Guardian Group Herman Griffith Primary Schools Cricket Competition is expected to bowl off on October 24th, at various cricket grounds across Barbados.

Bayley’s Primary, the current kings of Primary Schools’ cricket will no doubt be trying for an unprecedented fourth consecutive trophy, but will be expecting strong challenges from other competing schools such as West Terrace Primary, Wesley Hall Juniors and Eden Lodge Primary.

Over the years, this tournament has unearthed talent in the likes of current West Indies captain Jason Holder (Charles F. Broome Memorial), Johnathan Carter (A. DaCosta Edwards Primary), and Shai Hope (St. Cyprian’s Boys), all of whom are still basking in the championship glory for the Barbados Tridents in the 2019 Caribbean Premier League. Other players of outstanding talent from this tournament are Carlos Brathwaite (Milton Lynch Primary), Shamarh Brooks (St. Giles Primary) and Roston Chase (Wesley Hall Juniors). Current England players, Christopher Jordan (Charles F. Broome Memorial) and Jofra Archer, (Hilda Skeene Primary) also participated in the tournament.

It is expected the usual throng of supporters and fans will continue cheer on the young lads and lasses.

The National Sports Council wish all teams much success in their cricketing journey.   

Apart from cricket, both primary and secondary schools will compete in other competitions, namely basketball, volleyball, hockey (indoor & field), bodybuilding, boxing and badminton during the term ending in December 2019.
 

 
Competition Term 1

September 8th –December 11th

 

 

Sport

Target Group

Sponsors

Basketball

Oct. 2nd  –Dec.5th

North Zone Schedule & Results 

South Zone Schedule & Results

Standings


Secondary

Schools

 

Indoor Hockey

Oct. 5th  -19th

Schedule & Results

Secondary

Schools

 

 Cricket

 Oct. 24th  – Nov. 29th

 Schedule & Results

 Play offs

 Standings

 Primary

 Schools

 

Road Tennis

Oct.24-2019 – Jan. 24-2020th  

Registration Forms


Secondary

 Schools

 

Cross Country

6x1 lap

Oct. 31st

Schedule & Results

Primary

Schools

 

 

Cross Country

Nov. 7th

Schedule & Results

Secondary Schools

 

 Field Hockey

 Oct.21st- Dec.12th

 Schedule & Results

 Secondary

 Schools

 

Bodybuilding

November 15th  

Results

Primary &

Secondary

Schools

 

Boxing

Dec. 6th